התראות
מחק הכל

בפנטן


אורית
שרשורים: 2
 אורית
אורח
Topic starter
(@אורית)
הצטרף/ה: לפני 2 חודשים

האם מותר לשים משחה זו לתינוק לטוסיק אדום ללא הגבלה? והאם יש הבדל בין משחה ללא סטרואידים למשחה עם סטרואידים?

1 תגובה
סימה ליבני
שרשורים: 13
(@sima)
משתמש
הצטרף/ה: לפני 9 שנים

שלום רב,

השאלה שלך היא כללית וטובה, הכותרת של השאלה, בפנטן, היא שם של תרופה וותיקה, שהיום איננה רשומה כתרופה, אלא כתכשיר קוסמטי, ולא אתייחס ספציפית אליה בהמשך.

אם לתינוק טוסיק אדום, יש להשתמש בתכשיר מתאים, עד שהטוסיק מפסיק להיות אדום. זה הכלל. מהו תכשיר מתאים, אפרט בהמשך.

טוסיק אדום מצביע על מצב דלקתי, מצב כואב, צורב, לא נעים ואף אחד מאתנו לא רוצה להיות במצב הזה, ובוודאי גם לא התינוק ולכן השאלה לגבי "שימוש ללא הגבלה" היא שהשימוש הוא עד שהטוסיק מפסיק להיות אדום, ולאחר מכן עוברים לשימוש בתכשיר מגן לטיפול מונע.

מכאן שהתשובה הראשונה שלי היא שהטיפול בטוסיק אדום הוא הכרחי. 

הטיפול העדיף, כמו במחלות אחרות הוא טיפול מונע. למניעת המצב החמור, האדום, יש להבין את המנגנון שבגללו "הטוסיק אדום". יש מספר סיבות וגורמים לכך, והעיקריים שבהם הם: החלפת חיתולים לא מספקת, כך שהתינוק נשאר בתוך השתן או הצואה של עצמו יותר מדי זמן, אם התינוק.ת סובל משלשול, אם קיימים מרכיבי מזון שגורמים לגירוי מיותר, ולפעמים גם בעקבות טיפולים אנטיביוטים ואחרים.

המניעה הטובה ביותר היא ע"י מריחת שכבת מגן עדינה על פני העור בכל החתלה, ואין צורך בכל תרופה פעילה בתוכה. במקרים כאלה אני מציעה להסתפק במוצרים פשוטים, וותיקים, שנמכרים ע"י הקופות או בתי המרקחת ללא מרשם, ואפשר להשתמש בהם ללא כל הגבלה.

כאשר בכל זאת הטוסיק אדום, אני ממליצה לבצע "חקירה" קטנה כדי לנסות להבין מאיפה זה הגיע, ובהתאם לנסות למנוע מקרים חוזרים. אם צריך לספק יותר חיתולים למטפלת, או לוודא שלא משתמשים בחיתולים שלכם לילדים אחרים, או אם יש בעייה בריאותית, או תזונתית אחרת שניתן לפתור אותה בקלות.

אם הטוסיק האדום לא חולף תוך שלושה ימים

במקרה שהאדמומיות לא חולפת תוך שלושה ימים עם ניקוי, חשיפה לאוויר, וטיפול בשכבת מגן כנזכר למעלה, מומלץ לפנות לרופא כדי שיתן מרשם לתכשיר שמכיל הידרוקורטיזון Hydrocortisone במינון נמוך שמורחים אותו פעמיים ביום בלבד, או , אם לא עוזר, אז תכשיר שמטפל בפטריות.

ב UPTODATE לא ממליצים על טיפול משולב בהידרוקורטיזון עם נוגד פטריות, וגם לא ממליצים על תכשירים שמכילים מרכיבים סטרואידים חזקים מהידרוקורטיזון, שכן הם עלולים לגרום לתופעות לוואי לא רצויות, כמו שינויים בעור ואפילו דיכוי של בלוטת האדרנל שאמורה לייצר סטרואידים טבעיים בגוף האדם.

סיכום

מומלץ למרוח משחה או קרם שמהווה מחסום עדין בין עור התינוק לבין השתן שהוא מפריש, בכל החתלה. אין צרך בתוספת חומר פעיל במשחה המגנה, לא ויטמינים וגם לא חומרי סבון וחיטוי, אלא אם הרופא חושב שזה המצב המתאים. באפשרותך לבדוק  מוצרים שונים שמסתובבים בשוק, ולבחור באחד שיעשה את העבודה.

מומלץ להוסיף חומר פעיל כאשר כבר יש אדמומיות נראית לעין. מניסיוני רב השנים כאמא וסבתא, אני יכולה להמליץ על האינוטיול כתכשיר כבד שמכיל מספר מרכיבים, שמגן יפה וגם מרפא מצבים שכבר אדום. אני מצהירה בזאת שאין לי כל קשר מסחרי עם המוצר ו/או שיווקו.

מצב אדום שלא חולף לאחר שלושה ימים מצביע על בעייה שכדאי לערב את הרופא בטיפולה, כי יתכן שיש מקום לטיפול בקורטיקוסטרואידים או טיפול אנטיפטרייתי. תכשירים שנדרשים למרשם רופא.

כללים למניעת תפרחת חיתולים – חשוב לזכור להחליף חיתולים באופן תכוף, לחשוף את ישבנו של התינוק.ת לאוויר ככל שניתן, ולנקות באופן עדין את העור ככל שניתן.

למאמר באנגלית מתוך Skintherapyletter , מאמר שמסכם את כל הנושא, כולל גורמי סיכון וטיפולים מומלצים הקליקי כאן.

מקווה שעזרתי,

בברכה

סימה לבני

רוקחת יועצת

המרכז לייעוץ תרופתי אישי

https://mypharmacist.co.il/

מחברת הספר: "לעשות סדר בתרופות ובתוספים – בעידן שבו המידע אינסופי"

הגב

השאירו תגובה

שם מחבר

דוא"ל מחבר

כותרת *

תצוגה מקדימה גרסאות 0 נשמר
Share:

להזמנת ייעוץ תרופתי התקשרו עכשיו:

077-2342-985

או השאירו פרטים:

גלילה לראש העמוד