התראות
מחק הכל

זריקה להרזייה


אורית
שרשורים: 2
 אורית
אורח
Topic starter
(@אורית)
הצטרף/ה: לפני 2 חודשים

האם הזריקה החדשה לירידה במשקל מומלצת ומה תופעות הלואי שלה?

3 תגובות
סימה ליבני
שרשורים: 13
(@sima)
משתמש
הצטרף/ה: לפני 9 שנים

שלום רב,

תשובה לשאלה אם הזריקה מומלצת או שלא, כל אחד צריך לקבל מהרופא שמכיר אותו הכי טוב. שכן יש פרמטרים קלינים שונים שצריכים לקחת בחשבון בבחירת הטיפול, ורק הרופא שרואה את כל הבעיות האחרות מהן סובל המטופל, את כל התרופות האחרות ומכיר את ההסטוריה שלך, יכול לענות על השאלה.

אבל אנסה להאיר את עינייך כדי שתוכלי לקבל החלטה לפני שאת פונה לקבלת מרשם מהרופא:

אזהרות שכדאי לדעת לפני תחילת הטיפול:

כבר בעלון לצרכן שתוכלי לצפות בו כאן, אפשר לראות את האזהרות שכדאי להתייחס אליהן לפני תחילת הטיפול. ואציין כמה מהן כפי שמופיעות במיקרומדקס:  

  • התכשיר עלול להעלות קצב לב ולכן חולי לב צריכים לעקוב ולהפסיק טיפול אם זה קורה. התרופה מאושרת ע"י ה FDA למניעת מחלות לב בחולי סוכרת, כך שהאיזון כאן הוא עדין ונדרש פיקוח ומעקב.
  • התכשיר עלול להוריד סוכר יותר מדי, ולגרום להיפוגליקמיה, ואז נדרש עדכון מינונים של כל הטיפול בהורדת סוכר.
  • עלול לגרום לדלקת בלבלב, דלקות ובעיות בדרכי מרה במיוחד בירידה מהירה במשקל, פגיעה בראייה,  ולא מומלץ למי שיש לו בעיות פסיכיאטריות כמו מחשבות אובדניות.
  • עוד בעיות שחלקן מוזכרות בעלון לצרכן וחלקן בעלון לרופא ראו כאן.

איך עובדת התרופה?

אוזמפיק שמכילה Semaglutide שייכת למשפחת תרופות שמפעילות רצפטורים לחלבון שנקרא בקיצור GLP-1 שיודע לתת לגוף הוראות להפרשת אינסולין על פי הצורך, לעצור הפרשת גלוקגון לפי הצורך והוא גם נחשב למווסת טבעי של התיאבון. רצפטורים לוויסות התיאבון נמצאים במוח והתרופה שמפעילה רצפטורים אלה יודעת לעשות את העבודה המשולבת שגם מווסתת תיאבון, וגם מכניסה את הסוכר לתאים באמצעות הפרשת אינסולין, ובכך מורידה סוכר ויכולה להפחית משקל.

עד כמה התרופה יעילה?

נתחיל מזה שהיא יעילה כתוספת לדיאטה והגברת פעילות ספורטיבית. כך רשום בכל מקום, וכך גם באישור הפורמלי במשרד הבריאות. התרופה מיועדת על פי האישורים שקבלה ממשרד הבריאות שלנו, לחולי סוכרת. הטיפול בהורדת משקל, נכון להיום, איננו טיפול מאושר בישראל, ונדרש לו טופס 29ג. הורדת המשקל החלה כתופעת לוואי, ורק לאחר שניסויים הראו שהירידה במשקל מגיע ל 5-10% ממשקלו של המטופל תוך שנה, החל השיווק והקידום שלה כתכשיר מוריד משקל. במחקרים שמוזכרים בעלון לרופא שכאן היעילות של התרופה בהורדת משקל היא לכמחצית מהמטופלים ועד ל 62% מהם במינון של 1מג כל שבוע. כך שחשוב להבין שכדי להגדיל את הסיכוי להיות בקבוצה שנהנית מהורדת משקל משמעותית, (שזה כמחצית מהמטופלים לפי הניסוי הנ"ל) כדאי לעבוד על פי ההנחיות ולשמור על דיאטה והגברת פעילות גופנית מתאימה.

במחקר אחרון שהתפרסם לפני כחודשיים, STEP 8 הכינוי שלו, נבדקו מטופלים שמנים במיוחד עם BMI של כ 37 קג למ2, שם ראו שטיפול באוזמפיק, הראה תוצאות תוך 68 שבועות ועד 20% ירידה במשקל לכ- 38% מהנבדקים. יש לציין שירידה של 10% במשקל נצפתה ב 70% מהמטופלים במחקר זה. כתוספת לדיאטה והגברת פעילות גופנית. לתקציר המחקר הקליקי כאן.

כמה זמן הטיפול?

לא מצאתי אזכור מפורש, ראיתי שמתנהלים מחקרים כרגע שבודקים את הסיבוכים של טיפולים ארוכי טווח במשפחת התרופות שפועלות על GLP-1, בינהן בעיות ראייה ואחרות. על פי מנגנון הפעולה, הפסקת טיפול פרושה הפסקת ההשפעה המיטיבה על הסוכר ועל המשקל. המלצת הספרות היא לעקוב אחר בלוטת התריס והלבלב במהלך טיפול ממושך לאיתור מוקדם של סיבוכים אפשריים.

מהן תופעות הלוואי של האוזמפיק?

בעלון לצרכן שכאן, בסעיף 4 תמצאי את כל הרשימה שהיתה ידועה במועד אישור העלון, יוני 2021. התופעות הנפוצות ביותר הן בחילות ושלשולים שבד"כ חולפות עם הזמן.

מקווה שעניתי על שאלתך, ונתתי לך הכוונה מסויימת לשיחה עם הרופא שלך,

בברכה

סימה לבני

רוקחת יועצת

המרכז לייעוץ תרופתי אישי

https://mypharmacist.co.il/

מחברת הספר: "לעשות סדר בתרופות ובתוספים – בעידן שבו המידע אינסופי"

הגב
1 הגב
אמיר אברהם
 אמיר אברהם
אורח
(@אמיר אברהם)
הצטרף/ה: לפני 2 חודשים

שרשורים: 1

@sima מאד מעניין. כפי שהבנתי הטיפול ניתן בזריקה שהיא קשה ליישום בבית וגם מפחידה לא מעט אנשים. מה תדירות ההזרקות ? האם יש אפשרות לתרופה אורלית, מה שיעשה את השימוש קל והמוני ?

 

הגב
סימה ליבני
שרשורים: 13
(@sima)
משתמש
הצטרף/ה: לפני 9 שנים

הי,

תודה על השאלה,

אכן יש בשוק גם כדורים לבליעה יומית. רשומים בישראל בשם ריבלסוס (Semaglutide). ראו עלון לצרכן  כאן.

הזריקה שמאושרת בישראל נלקחת פעם בשבוע בהזרקה תת עורית. יש לזה יתרון גדול שלא מתעסקים עם זה יום יום, אלא רק פעם בשבוע. אבל זו זריקה.

הכדורים שרשומים לטיפול בסוכרת, גם הם עדין לא רשומים בישראל לטיפול בהשמנה, נמצאים במינונים של 3מג, 7מג ו- 14 מג ונלקחים יום יום.

בקישור שכאן, אפשר למצוא מידע על המעבר מזריקה לכדורים ולהפך. 

כאמור,

הכל בפיקוח רופא, וכתוספת לדיאטה ולתגבור פעילות גופנית.

בברכה,

 

סימה לבני

רוקחת יועצת

הגב

השאירו תגובה

שם מחבר

דוא"ל מחבר

כותרת *

תצוגה מקדימה גרסאות 0 נשמר
Share:

להזמנת ייעוץ תרופתי התקשרו עכשיו:

077-2342-985

או השאירו פרטים:

גלילה לראש העמוד